25 sierpnia 2019 o godz. 01.06 tuż po powrocie z poprzedniego zdarzenia zostaliśmy ponownie zadysponowani przez SKKM PSP w Kielcach do pożaru budynku w naszej miejscowości przy ul. Szkolnej. Do zdarzenia wyjechał GBA-Rt 4,5/29,6 MAN TGM 18.320 319T14. Tym razem ogniem objęte były pomieszczenia sklepu mieszczącego się w budynku dworca PKP w Wolicy. Nasze działania polegały na wejściu roty w aparatach ochrony dróg oddechowych do budynku, odłączeniu zasilania elektrycznego w sklepie i wprowadzeniu linii gaśniczej do pomieszczenia, w którym występował pożar. Ogniem objęta była część biurowa sklepu, ale wszystkie pomieszczenia zostały mocno zadymione. Pożar został szybko zlokalizowany i opanowany dzięki czemu nie rozprzestrzenił się na pozostałe kondygnacje obiektu. Nad sklepem w budynku dworca PKP znajdują się lokale mieszkalne, którym również zagrażał ogień.

Należy wspomnieć, że dworzec PKP, w którym mieści się sklep jest obiektem historycznym i od 1998 roku jest wpisany do „Rejestru zabytków nieruchomych województwa świętokrzyskiego” Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Budynek powstał w 1885 roku podczas budowy „drogi żelaznej Iwangrodzko – Dąbrowskiej”. W 1892 roku uległ spaleniu, po czym został odbudowany w 1903 roku.
Od czasu wybudowania stacja nosiła nazwę „Chęciny”, aż do 1967 r. kiedy przemianowano nazwę na stacja „Wolica”. Jest to jeden z niewielu ocalałych od zniszczenia obiektów historycznych w Wolicy.

Przyczyny zaistniałego pożaru będzie ustalała Policja.

Na miejscu zdarzenia działały następujące zastępy straży pożarnej:
OSP Wolica (319T14),
OSP Tokarnia (307T64),
JRG 3 Kielce (303T21, 303T22),
JRG 1 Kielce (301T26, 301T51).
Pozostałe służby:
Policja, SOK, Pogotowie Energetyczne.

Autor: Marcin Gondorek

GALERIA ZDJĘĆ

Komentarze
Kategorie: 2019

Zwracamy się do Państwa z prośbą o przekazanie 1% swojego podatku na naszą jednostkę. Bardzo ważne jest, aby w rubryce “Cel szczegółowy” wpisać “OSP WOLICA”.

KRS: 0000 215 720
Cel szczegółowy: OSP WOLICA

 

OSP Wolica